TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

28 Şubat Mağdurlarını Niye İçeride Çürütüyorsunuz"


28 Şubat Mağdurlarını Niye İçeride Çürütüyorsunuz"
19.04.18, Perşembe
Karara bağlanan 28 Şubat dosyasını değerlendiren Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar "28 Şubat'ı yapanları mahkûm ettiniz. Bunların mahkûm ettiklerini niye içeride çürütüyorsunuz?" dedi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve Genel Başkan Yardımcıları Hacibey Özkan, Cebrail Yakışır ve Mehmet Yaman Batman ve ilçelerinde teşkilat çalışmasında bulundu.

Batman Merkez Müftülük Aylık Mutat Din Görevlileri Toplantısı’nda Müftülük personeline hitap eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar 28 Şubat davasında çıkan kararın kendilerini tatmin etmediğini söyledi.

Bayraktutar, "Adalet bana göre tecelli etmedi. Neden? Bu milletin evladı başörtüsü yüzünden intihar etti. Bu milletin evladı başörtüsü vüzünden güvenlik kuvvetleri tarafından yaka paça sürüklendi. Bu milletin evladı üniversite birincisi olduğu halde bir çapulcu tarafından kürsüden indirildi. Kim bunların

ıstırabını dindirecek? Bu acılar nasıl bertaraf edilecek? Saygılı olmakla beraber karar beni tatmin etmedi.

İmza karşılığı yaşlı oldukları için serbest bırakılmaları haksız yere yıllarca mahkum edilen insanları yaralıyor. Bir kere bu milletin vicdanlarında mahkûm bu insanlar, dedi.

28 Şubatta mağdur edilenlerin hâlen cezaevlerinde olduğunu hatırlatan Bayraktutar, "28 Şubat sürecinde sucu bucu diye alınıp içeri tıkılan insanlar halen cezaevinde. Bu adalet mekanizmasında bunların tekrar değerlendirmesini istiyoruz, 28 Şubat’ı yapanları mahkûm ettiniz, Allah razı olsun. Bunların mahkûm ettiklerini niye çürütüyorsunuz? Bunu tekrar gündeme getirip adaleti sağlamaları gerekir." diye konuştu.

Suçları Yoksa Derhal Görevlerine İade Edilmeleri Gerekir

İslami kimliklerinden dolayı 28 Şubat sürecinde gerçek dışı söylem ve iddialarla görevden atılan 28 Şubat mağdurlarına da değinen Bayraktutar, son olarak şunları kaydetti; "28 Şubat’ın neden yapıldığını biliyorsunuz. 28 Şubat tamamen bu milletin Türk’ün, Kürt’ ün. Çerkes’ in, Laz’ın ve Arap’ın İslami kimliğine müdahaleydi. Bunu milliyet olarak düşünmeyelim. 28 Şubat bu ülkede yaşayan Müslümanların kimliklerine ve dinlerine müdahaleydi. Müslümanlıklarına müdahaleydi. Bu dönemde mağdur edilen arkadaşlarımız var. Kurban edilen arkadaşlarımız var. Mesela Milli Eğitim Bakanlığı’nda birçoğu hemen hemen döndü. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da zaten çok sayıda yok. Bunlarında incelemesi devam ediyor. Malum FETÖ olayları biraz erteletti. Biz bundan 3 sene evvelde görüşmüştük. Yarın da Kurum İdari Kurulu toplantımız var, inşallah söz veriyorum oraya da götüreceğim. Bunların hızlandırılması gerekir Bu arkadaşların eğer hakikaten bir suçları yoksa derhal görevlerine aynı kadrolarla iade edilmeleri gerekiyor. Bu konuda gereken desteği de vereceğiz."

Medreseler Kadim Değerlerimizin Taşıyıcısıdır

Medreselerin kadim kültürümüzün bir parçası ve değerlerimizin taşıyıcısı olduğuna değinen Bayraktutar “Amerika, Avrupa bizim medrese sistemimizi kopyalayarak üniversitelerini kurdu ve başarılı bir şekilde devam ediyorlar. Ancak onlarda bizim değerlerimiz medrese maneviyatı maalesef yok. Bizim üzerimize düşen medrese geleneğini aslına uygun bir şekilde zamanın ruhuna teknolojisine uyarak ve tabi ki değerlerden ödün vermeden devam ettirmektir” ifadelerine yer verdi.

Toplantıya İl Müftüsü Turgut Erhan, Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcıları Cebrail Yakışır ve Mehmet Yaman, Diyanet-Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, Bitlis Şube Başkanı Behzat Durak, Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, Mardin Şube Başkanı Abdulkadir Kurtuluş, Şırnak İl Temsilcisi Süleyman Çanga, Batman’da görev yapan bir çok mülkü amir ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Genel Başkan Mehmet Bayraktutar öğleden sonraki toplantıda Kur’an Kursu Öğreticilerine hitap etti.
İlçelerde Teşkilat Çalışması Yapıldı

Genel Başkan Yardımcısı Hacibey Özkan Batman teşkilat çalışması kapsamında Beşiri ve Hasankeyf ilçe müftülük aylık mutat toplantılarına katılarak müftülük çalışanlarına Diyanet-Sen’in çalışmaları ve kazanımlar konusunda bilgi verdi. Gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Cebrail Yakışır Kozluk İlçe Müftülük Din Görevlileri Toplantısına katıldı. Diyanet-Sen’in çalışmalarını, misyon ve vizyonunu anlattı. Ayrıca İlçe kaymakamını ziyaret etti.

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman ise Sason İlçe Müftülük aylık mutat toplantısına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Bu haberi 1073 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR