Yazıcı Sürümü

Aydın: Diyanet-Sen Kazandırmaya Devam Ediyor


Aydın: Diyanet-Sen Kazandırmaya Devam Ediyor
22.11.17, Çarşamba
​Diyanet-Sen Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Omurca ve Mehmet Yaman, Konya şube yönetimi ile birlikte Konya merkez ve ilçelerinde teşkilat çalışmasında bulundular.

15-16 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen çalışmalarda il ve ilçe müftülük aylık mutat toplantılarına katılan Diyanet-Sen yöneticileri katılımcılara Diyanet-Sen’in kazanımları, sendikal anlayışı ve sendikal çalışmalar konusunda bilgi verdiler ülke ve dünya gündemine dair değerlendirmelerde bulundular.

Konya müftülük aylık mutat din görevlileri toplantısına Genel merkez yönetiminin yanı sıra Şube Başkanı Ali Koç ve yönetimi de katıldı.

Toplantıda müftülük personeline hitap eden Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Diyanet-Sen’in hizmet kolunda 14 yıldır yetkili sendika olduğunu hatırlatarak “Diyanet-Sen’in yetkili olduğu dönem din görevlilerinin altın çağı olmuştur. 2004’te yetkiyi almadan önce başkanlığımız teşkilat yasası olmayan derme çatma yönetmeliklerle yönetilen, 34 bin kadro açığı olmasına rağmen sadece 1 kadro tahsis edilen, kamu görevlileri arasında en düşük ücrete layık görülen kesimdi. Yetkiyle birlikte öyle güzel gelişmelere, öyle güzel kazanımlara imza attık ki gerçekten öncesiyle karşılaştırdığımızda “Diyanet-Sen’in yetkili olduğu dönem din görevlilerinin altın çağı olmuştur” sözünün anlamı çok daha güzel ortaya çıkmaktadır” dedi.

Aydın, bu yıl ki toplu sözleşmede dini ve milli bayramlardan sonra genel tatil günlerinde de fiili olarak çalışanlar için fazla çalışma ücreti ödenmesinin sağlandığını mali kazanımların yanında özellikle müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesi gibi sosyal içerikli tekliflerimizin de hayata geçmesinin son derece memnuniyet verici olduğunu söyledi. 10 yıl önce kamuoyu ile paylaşılan bu teklifin bu gün kabul görmesinin sebebinin ise Diyanet-Sen’in aynı zamanda halkın isteklerine tercüman olmasından kaynaklandığını ifade eden Aydın, “Bu sorumlu sendikacılıktır. Halkı ile barışık sendikacılıktır. Bu halkın ihtiyaçlarını görme ve çözüm odaklı sendikacılıktır” diye konuştu.

Omurca: Evrensel İlkeler Işığında Sendikacılık Yapıyoruz

Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca “İnsana hizmet, topluma hizmet, devlete hizmet en önemli vazifelerimizdendir. Çünkü insan Allah'ın yeryüzündeki halifesi, mahlukların en şereflisidir,” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: O nedenle insana hizmet Hakk'a hizmettir, Allah'a kulluktur. Bizler din görevlileri olarak topluma hizmet etmenin yanında sendika olarak din görevlilerinin ve vakıf çalışanlarının haklarını savunmak, daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş referansını Peygamber Efendimiz (SAV)in de içinde yer aldığı Hilf’ül Fudul hareketinden alan erdemliler hareketeyiz.

Sendikacılığa başlarken referans aldığımız Hil-Ful Fudul yani erdemliler hareketi her zaman pusulamız olmuştur. Karanlığa küfretmek yerine bir ışık yakmayı sorunlara çözüm üretmeyi kendisine şiar edinmiştir. Biz insana hizmet etmeyi hak aramayı ve toplumun sorunlarını çözmeyi en büyük hedef olarak gördük. Biz sendikal tarih algımızı temellerimizi, köklerimizi bu topraklarda gören, bulan ve yeniden ihya etmeye çalışan bir sendikal anlayışın sahibiyiz.

Diyanet-Sen olarak sendikal mücadeleyi insan emek demokrasi eksenli sorumlu sendikacılık anlayışı ile taviz vermeden hizmetlerimizi yürütüyoruz. Kamu görevlilerinin güçlü, farklı özgür ve özgün sesi olmaya özen gösteriyoruz. Gerçek bir sivil toplum örgütü olarak değişime ve gelişime açık, büyüme heyecanına sahip, akıl ve bilgiyi doğru kullanan yenilikçi bir anlayışla örgütleniyoruz. Sendikacılığın evrensel ilkeler ve medeniyetimizin kadim değerlerini benimseyerek bu görevi içimize sindirerek yapmakta kararlıyız.

Yaman: Hayal Edilemeyen Kazanımlara İmza Attık

Konya Müftülük toplantısında hemşehrilerine hitap eden Genel Baykan Yardımcısı Mehmet Yaman, Diyanet-Sen döneminde mali, özlük ve sosyal haklara ilişkin olarak din görevlilerinin dahi hayal edemediği bir çok kazanıma sendika olarak imza attıklarını belirterek “Ücretlerin iyileştirilmesinden, kadro sorununa, dini ve milli bayramlarda mesali alınmasından bu yıl genel tatil günlerinin de eklenmesine, Cuma iznine, katsayı zulmünün, başörtüsü zulmünün kaldırılmasından diplomalardaki şerhlerin kaldırılmasına kadar burada tek tek sayıp da vaktinizi almak istemediğim bir çok kazanıma Memur-Sen olarak Diyanet-Sen olarak imza attık. Kurum idari kurulu toplantılarında yılda iki kez yeni kazanımlar elde etmeye devam ediyoruz. KPDK’da Toplu sözleşme konularını takip etmeye devam ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Koç: Sendikamıza Katkı Sağlamak İçin Ter Akıtıyoruz

Toplantıda bir konuşma yapan Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, Diyanet-Sen’in kuruluşundan bu güne Konya Şubesi olarak gerek nicelik gerekse nitelik olarak sendikaya katkı sağlamak için gece gündüz çalıştıklarını emek verdiklerini ve alın teri döktüklerini belirterek “Şükürler olsun Konya Şubesi olarak çalışmalarımızın meyvelerini alıyoruz. Birlik beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Konyamızın en ücra köşesine kadar yönetim kurulu arkadaşlarımla, ilçe temsilcilerimle gidiyoruz, ziyaretler yapıyoruz. Sorunlarına en kısa sürede çözümler bulmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunu da arkadaşlarımızın sendikamıza gösterdiği büyük teveccühle görüyoruz. Biz elinizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Rabbim utandırmasın” ifadelerine yer verdi.

İlçe İlçe Müftülük Toplantılarına Katılım

İlçe müftülük toplantılarına da heyetler halinde katılan Genel Merkez yönetim kurulu üyeleri ve şube yönetimi sendikal çalışmalar, kazanımlar ve güncel konulara dair katılımcılara bilgi verdiler.

Bu çerçevede Genel Başkan Vekili Osman Aydın ve şube yönetiminden Ali Bekir Eraslan ve Ahmet Yılmaz, Karatay, Altınekin ve Meram ilçe müftülük toplantılarına, Mehmet Ali Omurca ve şube yönetiminden İlhami Küçüktürkmen Ilgın, Yunak, Ereğli ilçe müftülük toplantılarına, Mehmet Yaman ve Şube yönetiminden Abdurrahman Çiftçi ve Ahmet Genç Cihanbeyli, Kulu, Seydişehir ilçe müftülük toplantılarına Şube Başkanı Ali Koç ve Başkan Yardımcısı Ahmet Uzun Akören, Çumra ve Akşehir ilçe müftülük toplantılarına katıldılar.

Diyanet-Sen heyeti Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ı makamında ziyaret etti. Ayrıca, Karatay, Meram, Selçuklu ilçe müftüleri de ziyaret edildi.


Bu haberi 1562 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR