Yazıcı Sürümü

Aydın: Rükudan Başka Eğilmedi Başımız


Aydın: Rükudan Başka Eğilmedi Başımız
24.10.17, Salı
Diyanet-Sen Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri erdemli sendikacılık vizyonu ile diklenmeden dik durduğunu belirterek “Kimseye diz kırmadık, rükûdan başka kimseye eğilmedi başımız” dedi.

Diyanet-Sen Malatya teşkilat çalışması Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaman ve Hacı Bayram Gür’ün katılımı ile gerçekleştirildi. Malatya teşkilat çalışması kapsamında şube il divan toplantısı il ve ilçe müftülük aylık mutat din görevlileri toplantılarına katılan ve çeşitli ziyaretler gerçekleştiren genel merkez yönetim kurulu üyeleri 4 günlük çalışmalar kapsamında Diyanet-Sen’in çalışmaları, kazanımlar, ülke ve dünya gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Malatya il divan toplantısında üyelere hitap eden Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Diyanet-Sen’in çok zor şartlarda kurulduğunu, yola çıkan bir avuç gönüllü ile başlayan sendikal hareketin bu gün 83 binlere varan üye sayısı ile tüm il ve ilçelerde teşkilatmış büyük bir teşkilata sahip olmanın onurunu yaşadıklarını ifade etti.

“Hiçbir zaman üye sayımızla, sendikal gücümüzle övünmedik” diyen Aydın “Bizim asıl gücümüz üye sayımızdan, maddi potansiyelimizden öte boyun eğmeyen irademizden geliyor. Sendikal gücümüzün temelinde, asırlar öncesinde tekemmül etmiş değerlerimiz, inancımız, diğerkâmlığımız var. Daha iyi çalışma şartları için çalışıyoruz. Daha insani çalışma şartları, sosyal haklar için ter akıtıyoruz. Kamu personel sisteminin iş güvencesi merkezinde kadrolu istihdamın esas olduğu bir zemine kavuşması için sendikacılık yapıyoruz. Hiçbir zaman “-mış gibi” yapmadık. Yaptıklarımızın arkasına saklanmadık, kazandıklarımızın, itibarına sığınmadık. Alınterinin daha fazlasını hak ettiği bilinciyle hareket ettik. İlk günden itibaren doğru olduk, dik durduk. Eğilmedik, bükülmedik, kimsenin karşısında diz kırmadık. Rükûdan başka eğilmedi başımız!” şeklinde konuştu.

Yaman: Tekliflerimiz Bir Bir Gerçekleşiyor

Malatya il divan toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman ise Diyanet-Sen’in 14 yıldır yetkili sendika olduğunu hatırlatarak “14 yıldır toplu sözleşmede, KİK toplantılarında ne kazanım elde edilmişse hepsinin altında yetkili sendika olarak Diyanet-Sen’in imzası vardır. Bütün kazanımlarda Diyanet-Sen’in emeği, alınteri vardır. Hiç kimse kusura bakmasın, emeğimizi de ekmeğimizi de kimseye kaptırmayız.” dedi.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının TBMM’de kabul edilmesinin ardından bazı sendikaların bunun kendi önerileri olduğunu öne sürdüklerine dikkati çeken Yaman, tarih şahittir, gazeteler, televizyonlar, belgeler şahittir, bakın 2007’den sonraki gazetelerin Ağustos aylarına, o dönem Rahmetli Genel Başkanımız Ahmet Yıldız’ın açıklamalarını göreceksiniz. Bakınız 2010’dan sonraki açıklamalara Mehmet Bayraktutar başkanımızın açıklamalarını göreceksiniz. Bizimkiler belgeli ispatlı, peki sizinkiler nerede?” şeklinde konuştu.

Diyanet-Sen’in hiçbir zaman yalnızca ücret sendikacılığı yapmadığını söyleyen Yaman “Her zaman sosyal içerikli talepleri de gündeme taşıdık. Orduya din subayı alınmasına, hastanelere din psikoloğu ve müftülere resmi nikah yetkisi verilmesine kadar hepsi Diyanet-Sen’in teklifidir. İlk defa Diyanet-Sen kamuoyu ile paylaşmış ve arkasında durmuştur. Şükür bu gün hepsi gerçek oldu. Toplumun ihtiyaç duyduğu bu tekliflerimizin birer birer gerçekleştiğini görmek bizim için büyük onurdur” ifadelerine yer verdi.

Gür: Diyanet-Sen Akademi Sendikacılığı Yapıyor

Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri bilimin ışığında sendikacılığın okulu olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Gür, Diyanet-Sen akademisi çalışmalarına devam ediyor. Paneller sempozyumlarla devam eden çalışmalar akademik dergilerle kalıcı hale gelmiştir. Din ve Toplum, Vakıf ve Toplum ve büyük eksikliğini duyduğumuz Kadın ve Toplum dergimizin hazırlıkları tamamlandı ve şuanda baskıya girdi. Bilimsel ve akademik içeriği ile bu alanda büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Toplumun, ailenin temel taşı olan kadınlarımıza bakış açısını yeniden gözden geçirmesine, güzel dinimizin insan odaklı hassas bakış açısını kazanmamıza katkı sunacağına inandığımız Kadın ve Toplum dergimizin camiamıza toplumumuza ve başımızın tacı kadınlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

İlçe Müftülük Toplantıları Verimli Geçti

Malatya teşkilat çalışmalarının ikinci gününde ilçe müftülük din görevlileri toplantılarına katılan Diyanet-Sen genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve Malatya şube yönetimi yapılan çalışmalar, Diyanet-Sen’in vizyonu, misyonu, kazanımlar konularında müftülük personeline bilgi verdi. Sorunlar konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bu kapsamda Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin ve Başkan Yardımcısı Rahmi Taş ile Yazıhan, Battalgazi, Yeşilyurt ve Hekimhan ilçe Müftülük din görevlileri toplantılarına katılarak Diyanet-Sen’in çalışmaları konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, Malatya Şube Başkan Yardımcıları Abdüssamet Tokma ve Ali Alçin ile birlikte Pütürge, Doğanyol, Kale, Akçadağ, Merkez Yeşilyurt ilçe müftülük din görevlileri toplantılarına katıldılar.

Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Gür ise Şube Başkan Yardımcıları Halil Kılavuz ve Mehmet Ali Özendi ile birlikte Darende, Kuluncak, Arguvan, Arapgir ve Doğanşehir ilçe müftülük din görevlileri toplantılarına katıldı.


Ziyaretler

İlçe Müftülük aylık din görevlileri toplantılarına katılan Diyanet-Sen heyeti ayrıca Malatya Valisi Ali Kaban, İl Müftüsü Ümit Çimen, bir çok ilçe müftüsü, kaymakam ve belediye başkanlarını da ziyaret ettiler.Bu haberi 1483 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR