Mehmet Ali Omurca

Mehmet Ali Omurca

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
mehmetaliomurca@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

Bir Ulu Çınardır Bizim Davamız?


28.05.12, Pazartesi

Sivil toplum örgütlerinin, bilhassa sendikaların farklı bir misyonu vardır. Bunun için, bulundukları hizmet kolunda ayakta kalabilmek, gelişmek ve büyümek yetkili sendika olabilmek için büyük bir gayretin, emeğin içerisindedirler. Memur-Sen ve Diyanet-Sen’in ise bu misyonunun yanında milletin sesi olma, milletin değerlerine sahip çıkma gibi ulvi bir misyonu daha vardır.

Hak arayışındaki kamu görevlilerinin demokrasi mücadelesinde milletin ve iradesinin, zulüm karşısında insanlığın ve mazlumların sesi ve vicdanı olma gayesi ile yola çıkan Memur-Sen ve Diyanet-Sen bugün varlığıyla, zalime korku, mazluma umut veren, adanmışlığıyla, medeniyet değerlerimize bağlı kalarak yeniyi inşa eden, diğergamlığıyla, yardımlaşma köprüleri kuran, inanmışlığıyla, hak mücadelesinde öncü olan, çözüm odaklı paydaşlığıyla, sorunlara çözüm üreten, mücadele azmi ve kararlılığıyla talepleri kazanıma dönüştüren, özgürlükçülüğüyle, özgürleşmeye ve sivilleşmeye katkı sunan, demokratlığıyla, vesayetçi zihniyete karşı duran, akademik hizmet sendikacılığına yeni boyut veren, hedefini 700 binlere çıkaran Türkiye’nin en büyük kamu görevlileri sendikası olmanın haklı onurunu yaşamaktadır.

- Millet aşkıyla egemenlik sadece milletindir diyen Memur-Sen Camiası olarak, her alanda sorumluluk aldık. Hayal dahi edilemeyen işler yaptık. İmrenilen başarılara imza attık. Millet iradesinin tokatlanmasını, milletimizin desteğiyle ve ortak akılla engelledik. Mitingler ve yardım kampanyalarıyla, mahsun Filistin’e ve mazlum Filistinlilere destek verdik. Düzenlediğimiz Uluslararası Demokrasi Kongresiyle demokratikleşmeye hem hız, hem yön verdik. Kamu görevlilerinin yıllardır beklediği toplu sözleşme hakkının Anayasa değişikliği paketinde yer almasını sağladık. Toplumsal Sözleşmeye de, Toplu Sözleşmeye de “EVET” sloganıyla, Anayasa değişikliğine EVET dedik. Milletimizin %58’nin EVET demesine katkı sağladık. Demokratikleşmenin, özgürleşmenin ve sivilleşmenin önünü açtık.

Değerli Meslektaşlarım

Üniversitelerde başörtüsü yasağının son bulmasını istedik, artık üniversitelerin giriş kapılarında başörtülü kızlarımızın önünde zulüm barikatları kurulmuyor. Öğrenci Seçme Sınavında uygulanan adaletsiz katsayı uygulamasının kaldırılmasını istedik, YÖK farklı katsayı uygulamasına son verdi. Kur’an Eğitimine yönelik hukuki ve insani olmayan yaş sınırlamasının kaldırılması gerektiğini deklare ettik, yapılan yasal düzenleme ile yaş sınırı kaldırıldı. Sözleşmelilerin kadroya alınması talebimiz, Memur-Senimizin Olağan Genel Kurulunda hayat buldu, sayın Başbakanımız tarafından müjde ile sözleşmeli personelin kadroya geçmesi sağlandı. Torba yasa ile bir çok kazanım elde ettik.

Daha yapacağımız çok iş, el edeceğimiz çok kazanım var.

Toplu Sözleşme hakkını, Anayasaya yazdırmanın hazzını, onurunu ve gururunu yaşamamıza engel olmak isteyenlere pabuç bırakmayacağız. Toplu Sözleşme Hakkının yarım yamalak hale getirilmesine, sendikal mücadelemizin yarı yolda bırakılmasına, konfederasyonumuz ve sendikalarımızın yetkilerinin yok sayılmasına fırsat vermeyeceğiz. Üstad şairimizin dediği gibi;

Kim demiş bu şarkı yarım kalacak,

Kim demiş bu şiir burada bitecek,

Takma sen kafana yürü aslanım,

İnançlı olanlar Üstün değil mi?

Değerli Kardeşlerim;

Türkiye’nin demokratikleşmesi için çalışmalar elbette yarım kalmayacak. Yasaklar bitene kadar mücadelemiz sürecek. Memur-Sen Şarkısı yarım kalmayacak, bugün 600 bin üye sayımız 700 binlere, ardında bir milyonu aşana kadar mücadelemiz aynı heyecanla sürecek. - Egemenlik kayıtsız şartsız milletin nidaları ile ortak aklı harekete geçirerek darbecilerin hevesini kursağında bırakan MEMUR-SEN’iz.

- İslam’a dil uzatan, Yüce Peygambere hakaret etmeye tevessül eden papaya ve avenesine haddini bildiren CESARET-SEN’iz.

- Vesayete kapı aralayan, milletin tokatlanmasını makul sayanlara karşın Toplumsal Sözleşmeye de Toplu Sözleşmeye de EVET derken FERASET-SEN’iz.

- Endonezya’ya, Pakistan’a, Haiti’ye, Somali’ye, Gazze’ye yardım elimizi uzatırken MERHAMET-SEN’iz.

- Filistin’i kana bulayan, Mavi Marmara’ya kurşun sıkan katil, korsan devlet İsrail karşısında HUSUMET-SEN’iz.

- Her türlü ötekileştirmeyi reddederek biriz, kardeşiz, birlikten kuvvet doğar derken UHUVVET-SEN’iz.

Bir ulu çınardır bizim davamız,

Edirne’den Van’a ülke sahamız,

Eşitlik, özgürlük, haktır kavgamız,

Ülkeye sevdalı Memur-Senliyiz.

Bu haberi 3928 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR