Yazıcı Sürümü

Mersin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi


Mersin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
23.11.17, Perşembe
Diyanet-Sen Mersin Şubesi genişletilmiş İl Divan Toplantısı Diyanet Sen Genel Başkan Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Omurca ve Mehmet Yaman’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Omurca: Başarımızın Sırrı Vefa ve Samimiyettir

Memur-Sen ve Diyanet-Sen olarak hiçbir zaman milletin düşünce dünyasından ayrı düşmediklerini belirten Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca konuşmasına şöyle devam etti: Samimiyete dayalı vefa duygusu, vefaya dayalı samimiyet, başarımızı her defasında bereketlendirdi ve bunun sonucunda Türkiye’nin en büyük sendikası olma başarısını elde ettik. Ama bizim için en anlamlı, en önemli başarı, Türkiye’nin selameti, ümmetin kurtuluşudur. Yolları kapanmış bir Türkiye’de hiçbir kesimin, grubun önü açık olamaz. Emeğin değeri ve emekçinin geleceği de olmaz. Diz çöktürülmüş bir Türkiye’de hiç kimse, hiçbir yapı veya örgüt haysiyetiyle ayakta kalamaz.

Hakikat üzere olan bu millet, çeşitli örgütlenmeler ve oluşumlarla inancını, eylemini büyüte büyüte, direnerek var olmayı, var kalmayı başarmıştır. İşte Diyanet-Sen 19 yıllık mücadelesiyle bu hayatî davanın, tarihî değere dönüşen örgütlü gücüdür. O nedenle, biz ekmek ve emek mücadelesini, insan hakkı, hukuku, onuru, özgürlüğü davasından ayrı görmedik, göremeyiz. Onursuz bir tokluğun, özgürlükten yoksun bir rahatın, imandan uzak bir benliğin önemi yoktur, olamaz. Kurulduğumuzdan beri bağrından çıkıp kendimizi dualarına, desteklerine emanet ettiğimiz millet adına vesayetçi odaklara karşı çetin mücadeleler verdik. Var olmamızı tarihi bir zorunluluğa dönüştüren, milletle birlikte ve millet adına verdiğimiz mücadelenin ruhudur. En uzak köşelerine kadar her noktasını tevhidin teslim alınmaz ruhunu yeni bir duyarlılık ve bilince dönüştürerek ilmek ilmek ördüğümüz, örgütlediğimiz üyelerimiz, ülkemizin yeni ufuklara yolculuğunda öncü oldu, olmaya da devam etmektedir.

Yaman: Diyanet-Sen Dönemi Kazanımlarla Doludur

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman il divan toplantısında yaptığı konuşmada Diyanet-Sen döneminde mali, özlük ve sosyal haklara ilişkin olarak din görevlilerimizin dahi hayal edemediği bir çok kazanımlar elde ettiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Ücretlerin iyileştirilmesinden, kadro sorununa, dini bayramların ardından milli bayramlarda ve genel tatil günlerinde mesai alınmasına, Cuma iznine, katsayı zulmünün, başörtüsü zulmünün kaldırılmasından diplomalardaki şerhlerin kaldırılmasına kadar burada tek tek sayıp da vaktinizi almak istemediğim bir çok kazanıma Memur-Sen olarak Diyanet-Sen olarak imza attık. Kurum idari kurulu toplantılarında yılda iki kez yeni kazanımlar elde etmeye devam ediyoruz. KPDK’da Toplu sözleşme konularını takip etmeye devam ediyoruz. Diyanet- Sen Türkiye genelinde 82 bin üyesiyle hizmete devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı daha güzel günlere taşımak milletin ve ümmetin istiklal istikbal ve istikrarı için Diyanet-Sen genel merkezinden şubelere, ilçe temsilciliklerine kadar hepimiz çalışıyoruz.

Görgülü: Rant Kapısı Değil Hak Kapısı

İl Divan Toplantısı’nda konuşan Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, sendikalaşmanın, örgütlenmenin önemine değindi ve yapılan çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgi verdi. Görgülü '' Biz sendikacılığı rant kapısı olarak değil, hak kapısı olarak gören Türkiye'nin en büyük emek ve özgürlük hareketiyiz. Bizler tüm dünyada ki mazlumlara umut olmaya sendikacılığın da yıldızı olmaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Ulusoy: Kadınlar Olarak Etkin Bir Şekilde Çalışmak İstiyoruz

Toplantıda bir konuşma yapan Diyanet-Sen Mersin Şubesi Kadın Kolları Başkanı İmran Ulusoy ise yaptığı konuşmada kadınlar olarak sahip olduğumuz kimliğimizle korkmadan, çekinmeden, bunları dile getirmek ve çözüm üretmek istiyoruz. Yılların verdiği suskunluğu ve küskünlüğü bırakıp, üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmek istiyoruz. Etkin ve örgütlü bir şekilde gündemi takip etmek, gündemi belirlemek istiyoruz. Görmezden gelinmeyi, yok sayılmayı ya da bizi vitrinde birilerinin temsil etmesini istemiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Diyanet Sen il divan toplantısına Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Çoşkun,Yenişehir ilçe Müftüsü Halil Uzun ,Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu ,Memur-Sen İl Başkanı Abdullah Çelik, Bayındır Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Ali Aklamuz, Eğitim-Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Aydın Sunaoğlu, Mersin İl Vaizi Yasin Güngör ,Şube yönetim kurulu üyeleri ilçe temsilcileri Kadın kolları yönetim kurulu üyeleri katıldı. Mersin İl Divan Toplantısı oldukça verimli geçti.

Diyanet-Sen heyeti daha sonra Mersin Valisi Ali İhsan Su’yu makamında ziyaret ederek Diyanet-Sen’in çalışmaları konusunda Vali Su’ya bilgi verdiler.

Bu haberi 1473 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR