Yazıcı Sürümü

Mersin Üniversitemize İlahiyat Fakültesi İstiyoruz


Mersin Üniversitemize İlahiyat Fakültesi İstiyoruz
02.06.14, Pazartesi
​Mersin ilimizin Genel nüfusu 2013 yılı sayımına göre bir milyon yediyüz beş bin dir. (1.705,880) dir. Yurdumuzun her ilinde göç alan dolayısıyla nüfusu hızla artan nüfusu her yıl yaklaşık 40 bin artan bir ilimizdir.

03 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Mersin üniversitesi bugün 35 bine yakın öğrenci mevcudu ile Tıp dan Mimarlığa, Tarih den Felsefeye ,Arkeoloji den Matematiğe kadar yaklaşık 41 bir dalda 4 yıllık , yetmişe yakın bölümle iki yıllık lisans ve önlisans dallarında eğitim öğretim vermektedir.Üniversite bünyesinde Giyim Üretim Teknolojisi,Kozmetik,Saç Bakımı Ve Güzellik hizmetleri vb gibi birimde eğitim verilmesine rağmen İlahıyat gibi hayatın her alanından ihtiyaç duyulan bir bilim dalının ilahiyat eğitiminin bulunmaması hem şehrimiz insanı hem de üniversitemiz için büyük bir eksikliktir. .

Oysaki İlahiyat Fakültelerimizde; İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılmakta,. Mezunların önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri öğretmenliği yaptıkları gibi diğer bir kısmı Diyanet işleri başkanlığımızın istihdam ettiği birimlere elaman ihtiyacını karşılamaktadır.

İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek, bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre Diyanet işleri başkanlığında “Müftü ,Vaiz,İmam Hatip,Müezzin Kayyım olarak görev yapmakta, Milli eğitim bakanlığı bünyesinde Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ortaokul, lise ve denge okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okutmaktadırlar.

Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okullarının açılması, ortaokul ve liselere din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin olması , ayrıca bu okullarda seçmeli temel dini bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve Hz Muhammed’in hayatı gibi derslerin konmasıyla birlikte bu derslere girecek öğretmen ihtiyacı artmış yeteri kadar ilahiyat mezunu bulunmadığı için bir çok okulda bu derslere hiç ilgisi olmayan öğretmenler girmektedir.

Şehrimizin manevi kalkınmasında çok önemli görevler icra edecek ilahiyat fakültesinin açılması halinde şehrimize araştırma görevlisinden profesörüne varıncaya kadar yüzlerce akademisyen ve din alanında kariyer yapmış bilim insanı gelecektir. Bunların çalışmaları şehrimize manevi bir güzellik katacaktır.

Oysaki nüfusu yapısı Mersin ilimizden çok küçük olan

Gümüşhane de ( nüfusu 230.251)

Karabük de ( nüfusu 190.424)

Iğdır da (nüfusu 128.586 )

Kilis de nüfusu ( 75.620)

Bayburt da ( nüfusu 75.620 )

Bingöl de( Nüfusu 265.514)

Iğdır da ( nufusu190.424 )

Hakkâri de ( nüfusu 273.041 )

nüfuslu 475.255 Şırnak Üniversitesinde İlahiyat fakülteleri olduğu halde Büyükşehir olan nüfusu iki milyona yaklaşan Mersin İlimizde ne yazık ki üniversite açılalı 22 sene geçmesine rağmen henüz bir ilahiyat fakültesi açılamamıştır.

Bu vesileyle Diyanet-Sen Mersin Şubesi olarak başta sayın valimiz Hasan Basri GÜZELOĞLUNA, Siyasi partilerimizin tüm temsilcilerine.Mersin üniversitemizin değerli Rektörü sayın Prof. Dr. K. Suha AYDIN a ,Belediya başkanlarımıza ,Mersinde faaliyette bulunan tüm STK sivil toplum örgütlerine ,kamu kurum ve kuruluşlarına çagrı yapıyoruz , bu sorunun çözümü için her türlü gayret ve desteklerini bekiliyoruz . Kamuoyuna saygıyla duyurur.

Bu haberi 4219 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR