TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

Muğlak İfadelerle Verilen Disiplin Cezalarını Mahkeme İptal Etti


Muğlak İfadelerle Verilen Disiplin Cezalarını Mahkeme İptal Etti
27.05.18, Pazar
​Bursa’da Selatin Camilerde görev yapan üyelerimize muğlak ifadelere dayanılarak verilen toplu disiplin cezalarını Bursa İdare Mahkemesi iptal etti.

Üyelerinin hak ve menfaatlerini her platformda koruyan Diyanet-Sen, Bursa’da Selatin Camilerde görev yapan personele yönelik yapılan haksız soruşturma neticesinde toplu olarak disiplin cezası alan personelini yalnız bırakmadı. Diyanet-Sen Hukuk Müşavirliği’nce işlemin hukuka aykırı olduğu tespit edilerek dosyalar yargıya intikal ettirildi.

Yapılan yargılama neticesinde muğlak ifadelerle verilen disiplin cezalarının hukuka aykırılığı ortaya konulmuş oldu. Devlet memurlarına yöneltilen bir iddianın disiplin cezası verilebilecek nitelikte olması için kesin ifadelerle ve net tarihlerle soruşturmanın yürütülmesi ve personelin üzerine atılı fiili işlediğine yönelik hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde, ne zaman ve nasıl işlendiğinin somut olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

Bursa ilinde Selatin Camilerde görev yapan üyelerimizin hepsine aynı iddialarla başlatılan, kişiye özel yürütülmeyen ve tanık ifadelerinin dahi tüm üyelerimiz için aynı olduğu soruşturma raporuna dayanılarak verilen disiplin cezaları Bursa İdare Mahkemelerinin verdiği kararla iptal edilmiştir.

Üyelerinin hak ve menfaatlerini korumada her zaman yanlarında olan Diyanet-Sen bu kararla bir hukuk zaferine daha imza atmış oldu.

Konuyla ilgili Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar aşağıdadır:

Bu haberi 1285 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR