TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

Ramazan’ın Ruhunu Yakalayalım


Ramazan’ın Ruhunu Yakalayalım
15.05.18, Salı
11 Ayın Sultanı Ramazan bu akşam ilk sahurla başlıyor. Ramazan ayının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Rabbimizin bizlere büyük bir lütfu olan bu güzel ve özel zaman dilimini her yönüyle değerlendirerek, Ramazan’ın ruhunu anlamaya çalışmak, Ramazanın rahmet ve bereketinden en üst düzeyde yararlanmaya çalışmak gerekir” dedi.

Bayraktutar mesajında şu konulara değindi:

Tüm İbadetlerin Amacı Ahlaklı İnsan Yetiştirmektir

Oruç ve bütün ibadetlerin amacı ahlaklı insan yetiştirmektir. Kıldığımız namaz bizi kötülüklerden korumuyorsa bir takım ritüel hareketlerden öte gitmez, Hac ibadeti ümmet bilincini oluşturmuyorsa, tevhidi anlamamıza yardımcı olmuyorsa ziyaretten öte gitmez, Ramazan nimete şükretmeyi, açın halinden anlamayı paylaşmayı getirmiyorsa aç kalmaktan diyet yapmaktan öte gitmez. Bütün ibadetlerin ruhunu yakalamaya Allah’a kul olmaya güzel ahlak sahibi olmaya çalışarak Ramazan-ı şerifi değerlendirelim.

Ramazan Yenilenme Mevsimidir

Ramazan bütün yıl boyunca bunalan, daralan, gönüllerimize ferahlık getirir. Asırlar öncesinden bizlere gönderilen Kur’an mesajını bir kez daha anlamaya çalışma vaktidir. Sadece midemize değil, sözümüze, gözümüze, gönlümüze, aklımıza bütün benliğimize sahip çıkma oruç tutturma vaktidir. Başta kendimiz olmak üzere ailemize, sevdiklerimize, toplumumuza yenilenme fırsatı verir. Ramazan’ın bu güzel atmosferini iyi değerlendirmek gerekir.

Ramazanı Eğlence Ayına Çevirmeyelim

Son yıllarda gerek belediyelerin gerekse bazı kurumların Ramazan dolayısıyla düzenledikleri etkinlikler maalesef Ramazan’ın ruhuna uymuyor. Ramazan eğlence sektörünü canlandırma aracı yapılmamalıdır. Yanı başımızda Suriyeli kardeşlerimiz açlık ve sefalet içinde yaşarken, şatafatlı ve israfa kaçan iftar sofraları Ramazan’ın ruhunu incitecek bir tablodur. Ramazanı ruhuna uygun yaşayalım.

Bu yılın Ramazan ayı teması, ‘Üzerinde Her Can’ın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Ramazan”

Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda Kutlu Doğum haftalarında, Camiler haftalarında, Ramazan aylarında her sene birey, toplum, insanlık olarak kaybettiğimiz bir değeri ortaya çıkararak, bir tema çerçevesinde bazı konulara farkındalık getirmeye çalışıyor. Bu yıl Ramazan ayı teması olarak; ‘Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan Ve Her Zaman’

Hak güzel dinimizin üzerinde en çok durduğu kavramlardan birisidir. En yakınlarımızdan anne babamızın, çocuklarımızın, eşimizin, akrabalarımızın, komşumuzun, yetimin, yolcunun, fakirin, zorda kalmışın vs hepsinin üzerimizde hakkı vardır. Sokaktaki aç kedinin köpeğin ve en nihayet her canlının üzerimizde hakkı var. Bu hak duyarlığı ile hareket etmeli üzerimizde her canlının hakkı olduğu bilinci ile hareket etmeliyiz.

Bu duygu ve düşünceler ile Ramazan'ın hem milletimize, hem gönül coğrafyamıza ve acılar içerisinde kıvranan alemi İslam’a ve camiamıza huzur, barış, adalet ve merhamet getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu haberi 466 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR