Yazıcı Sürümü

Rektör Çamsarı'dan İlahiyat Fakültesi Talebi


Rektör Çamsarı'dan İlahiyat Fakültesi Talebi
05.03.15, Perşembe
Diyanet–Sen Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Mersin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Çamsarı’yı ziyaret ederek İlahiyat Fakültesi İstediler.

Diyanet-Sen Mersin şube yönetim kurulu üyeleri Mersin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Çamsarı'yı ziyaret ettiler . Şube Başkanı Ahmet Görgülü ;Rektör Çamsarı’ya hayırlı olsun dileklerini ileterek "Mersin Üniversitesi kurulalı 22 sene geçmesine rağmen şehrimizin büyük bir eksikliği olan İlahiyat Fakültesi 'nin de şehrimizde açılmasını arzuluyoruz" dedi.

Görgülü, ziyarette yaptığı konuşmada

Mersin ilimizin Genel nüfusu 2013 yılı sayımına göre bir milyon yediyüz beş bin dir. (1.705,880) dir. Yurdumuzun her ilinden göç alan dolayısıyla nüfusu hızla artan bir ilimizdir.

03 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Mersin üniversitesi bugün 35 bine yakın öğrenci mevcudu ile Tıp'dan Mimarlığa, Tarih'ten Felsefeye ,Arkeoloji'den Matematiğe kadar yaklaşık 41 bir dalda 4 yıllık , yetmişe yakın bölümle iki yıllık lisans ve önlisans dallarında eğitim öğretim vermektedir.Üniversite bünyesinde Giyim Üretim Teknolojisi,Kozmetik,Saç Bakımı vee Güzellik hizmetleri vb gibi birimde eğitim verilmesine rağmen İlahiyat gibi hayatın her alanından ihtiyaç duyulan bir bilim dalında eğitiminin bulunmaması hem şehrimiz insanı hem de üniversitemiz için büyük bir eksikliktir. .

İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek, bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okullarının açılması, ortaokul ve liselere din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin olması , ayrıca bu okullarda seçmeli temel dini bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve Hz Muhammed’in hayatı gibi derslerin konmasıyla birlikte bu derslere girecek öğretmen ihtiyacı artmış yeteri kadar ilahiyat mezunu bulunmadığı için bir çok okulda bu derslere branşı farklı öğretmenler girmektedir.

Şehrimizin manevi kalkınmasında çok önemli görevler icra edecek ilahiyat fakültesinin açılması halinde şehrimize manevi bir güzellik ve bereket katacağı inancındayız.

Üniversitelerinde İlahiyat fakülteleri olduğu halde Büyükşehir olan nüfusu iki milyona yaklaşan Mersin İlimizde ne yazık ki üniversite açılalı 22 sene geçmesine rağmen henüz bir ilahiyat fakültesinin bulunmaması bizleri üzmektedir. Umarız en kısa zamanda İlahiyat Fakültesi'nde üniversitemize kazandırılması konusunda çalışmalara başlanır" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Çamsarı, göreve yeni gelmesine rağmen ziyaretine gelen bütün STK'ların üniversite bünyesinde İlahiyat Fakültesi'nde açılması için taleplerinin olduğunu söyledi. Çamsarı, Bu konuda bende sizlerle aynı düşünceyi paylaşıyorum. Kısa sürede İlahiyat, Diş ünitesi, Tüp Bebek ve Kanser Hastanesi açılması için çalışmalarımızı başlatmış durumdayız. Mersin'deki bütün sivil toplum kuruluşlarından bu konularda destek bekliyoruz" dedi.

Bu haberi 3005 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR