Yazıcı Sürümü

​Samsun’da Müftülere Diyanet-Sen Anlatıldı


​Samsun’da Müftülere Diyanet-Sen Anlatıldı
09.06.16, Perşembe
Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nevzat Oy, Samsun Müftüsü Veysel Çakı ve 17 ilçe müftüsünün katıldığı aylık mutat müftüler toplantısında Diyanet-Sen’i anlattı. Toplantıya yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Alaçam ilçesinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nevzat Oy, Diyanet-Sen’in 2004 yılında yetkiyi almasından bu güne 13 yıldır Diyanet ve Vakıf çalışanlarına onlarca kazanım elde ettiğine dikkati çekerek “Diyanet-Sen referansını Hilf’ül Füdul hareketinde alan erdemliler hareketidir. Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a Türkiye’yi kuşatan Erdemliler Hareketi Diyanet-Sen Mayıs 2016 sendika üye sayılarının tespit edilmesi ile hizmet kolunda 13. Kez 77 Bin 554 Üye ile yetkili sendika olmuştur. Diyanet İşlerinde mevcut 118.014 çalışan mevcuttur. Toplamda 104. 144 personel sendika üyesidir. Buna göre kamu çalışanları içerisinde yüzde 88.20 sendikalaşma oranı ile Diyanet çalışanları büyük bir başarı yakalamıştır. Diyanet-Sen ise yüzde 65.20 sendikalaşma oranı ile tüm sendikalara büyük bir fark atmayı başarmıştır. Ülkemizin en örgütlü teşkilatına sahip sivil toplum kuruluşudur.” Dedi.

13 yıldır yetkili sendika olarak hükümetin muhatabının da Diyanet-Sen olduğunu belirten Oy, “Hükümete toplu sözleşmede, kuruma KİK toplantılarında talepleri götüren Diyanet-Sen’dir ve kazanımların altına imzayı atan sendika Diyanet-Sendir. Yani 13 yıldır sendikal manadaki bütün kazanımların mimarı Diyanet-Sen’dir. Diğer Sendikalar gözlemci sıfatındadır. Hiç bir zaman için iş veren tüm sendikalar eşittir deme hakkına sahip değildir. Temsil hakkı yetkili Sendikanındır. 4688 sayılı yasayla kurulan ve 6289 sayılı yasayla altı doldurulan Sendikaların tamamı kanuni ve yasaldır. Ancak görev ve yetki açısından Federasyon olarak ülke genelinde en fazla üye sayısı olan yetkili konfederasyon 1 milyona yakın üyesiyle Memur-Sen dir. İş veren olarak muhatabı hükümettir.” İfadelerine yer verdi.

Sorunlar karşısında çözüm odaklı bir anlayışın hakim olmasını arzuladıklarını söyleyen Oy “Bizim sizlerden talebimiz Kanunidir. Yetkili Sendika olarak zaman zaman bizim göremediğimiz zaman zaman da sizin göremediğiniz personelle ilgili sorunları paylaşmak istiyoruz. Yalnız taleplerimiz dile getirildiğinde İl de bu işe İlçe bakıyor, İlçede bu işe İl bakıyor kısır döngüsü bizi rahatsız etmektedir. Kurum ve Sivil toplum örgütü olarak karşılıklı paylaşmamız gereken sinemizde kalacak sırlarımız olmalı.” Şeklinde konuştu.

Nevzat Oy konuşmasına şöyle devam etti: Sendika olarak kurumumuza yönelik saldırılarda her zaman Diyanet-Sen olarak Diyanetimize sahip çıktık. Diyanet İşleri Başkanlığımıza sahip çıktık. Kuruma ve başkanımıza yönelik saldırılara Genel Merkez olarak Diyanet İşleri Başkanlığı önünde ve tüm illerde müftülükler önünde eş zamanlı olarak Diyanetine sahip çık eylem ve basın açıklamaları düzenledik. Her zamanda kurumumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Bu haberi 1873 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR