Yazıcı Sürümü

Sinop Teşkilat Çalışması Gerçekleştirildi


Sinop Teşkilat Çalışması Gerçekleştirildi
17.01.18, Çarşamba
Teşkilatlanmadan Sorumlu Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacibey Özkan Sinop’ta din görevlileri ile bir araya geldi. Özkan kırsal kesimlerde görev yapan din görevlilerinin mahrumiyet tazminatı alması gerektiğini söyledi.

Özkan: Mahrumiyet Tazminatı Vakti Gelmiştir

Teşkilatlanmadan Sorumlu Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacibey Özkan Sinop’ta din görevlileri ile bir araya geldi. Özkan kırsal kesimlerde görev yapan din görevlilerinin mahrumiyet tazminatı alması gerektiğini söyledi.

Teşkilat çalışmaları kapsamında Sinop merkez ve ilçelerinde teşkilat çalışmasında bulunan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hacibey Özkan, Cebrail Yakışır ve Hacı Bayram Gür aynı zamanda bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Sinop’ta İl Müftülük Din Görevlileri Aylık Mutat Toplantısı’nda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Hacibey Özkan, din görevlilerinin yüzde 70’ inin kırsalda çalıştığını belirterek, Kırsalda yayla mezra gibi yerlerde çalışan tek kamu görevlisi din görevlileri. Bu arkadaşlarımız orda din hizmeti sunuyorlar aynı zamanda psikolog görevi yapıyorlar. Buna rağmen hala orada çalışan personelimizin çocuklarının eğitimi ve sosyal faaliyetler doğrultusunda bazı sıkıntıları var. Bu tür yerlerde görev yapan arkadaşlarımızın mahrumiyet tazminatı almasını istiyoruz. Halen konuyu KPDK toplantılarında ve siyasilerle görüşmelerimizde gündeme getiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Özkan; kurumda 4/A, 4/B, 4/C, Vekil, Fahri görevlendirmeleri veya İş-Kur üzerinden görevlendirilen cami görevlileri pozisyonunda çalışan din görevlileri bulunduğunu hatırlatarak “Bu kurum çalışanları aynı işi yapsa da özlük hakları bakımından çok farklıdırlar. Geçici olarak din hizmeti sunulması sağlanmış olsa da bu tip uygulamalar iş barışı açısından uygun değildir ve iş barışını bozmaktadır” dedi.

Özkan; din görevlilerinin gönüllülük esasına göre yer değiştirmesi gerektiğini belirterek ‘Din görevlisi ifadesini günümüzde din gönüllüsüne çevirenler din görevlilerinin yer değişimini de gönüllülük esasına göre yapmalılar. D grubu camiler arasında yer değiştirmek isteyenleri serbest bırakmak, Diyanet’in yapacağı en güzel işler arasındadır. Bu durum gerçekleştiğinde hiç kimse rotasyon zulmüyle karşılaşmaz. Din gönüllüleri gönülleriyle ve isteyerek yer değiştirmiş olur. Emekliliği gelmiş olanlara vefa göstermek yerine göçebe gibi yer değişikliğine zorlamak yaptığımız meslekle alakasız bir inatlaşma olacaktır. Mazlumun yanında olan Başkanlık mağdur oluşturmuş olur. Unutulmamalıdır ki bu ülkenin en cefakar mesleklerinden biri de din gönüllülerinin yaptığı iştir. Kırsalda görev yapan tek kamu görevlisi din görevlileridir, artık din görevlilerine mahrumiyet tazminatı ödenme zamanı gelmiştir. Yaylada mezrada köylerde tek kamu görevlisi artık din görevlileri kalmıştır, muhtarlar bile merkezden köyleri yönetmektedir. Devleti temsil eden kamu görevlisi olarak din görevlilerine bu hak verilmelidir.” Şeklinde konuştu.

Özkan ayrıca Gerze İlçe Müftülük Din Görevlileri Toplantısı’na katılarak müftülük personeline Diyanet-Sen’in çalışmaları ve kazanımları konusunda bilgi verdi.

Yakışır: Akademi Sendikacılığı Yapıyoruz

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cebrail Yakışır, Sinop teşkilat çalışmaları kapsamında Dikmen, Ayancık, Türkeli ve Erfelek İlçe Müftülük Din Görevlileri Toplantılarına katıldı ve ilçe müftülüklerini, kaymakamlıkları ve belediye başkanlarını ziyaret etti. Yakışır ilçe müftülük toplantılarında yaptığı konuşmada Diyanet-Sen olarak sendikacılığı bilgiye dayalı ilimin ışığında yaptıklarını ifade ederek “Akademik dergilerimiz Din ve Toplum, Vakıf ve Toplum’a bir yenisini daha ekledik. Kadın ve Toplum dergimiz akademik kadrosu ve bilimsel makaleleri ile okuyucusu ile buluştu. Bu alandaki büyük bir boşluğu doldurduğuna inandığımız Kadın ve Toplum dergimizin camiamıza ve toplumumuza hayırlı olmasını diliyorum. Eğitim faaliyetlerimizi uluslararası platformda da devam ettiriyoruz. Güney Afrika ülkesi Gana’da açtığımız Ahmet Yıldız Külliyesi’nde din görevlilerine daha iyi din hizmeti verilirken çocuklara ve kadınlara yönelik hizmetler de verilmektedir. Diyanet-Sen her alanda olduğu gibi basın ve eğitim alanlarında da önde olmaya öncü olmaya devam etmektedir” dedi.

Gür: Sendikacılığı Kendi Değerlerimizle Tanıştırdık

Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Gür ise Boyabat Saraydüzü ve Durağan İlçe Müftülük Aylık Din Görevlileri Toplantılarına katıldı, ilçe müftülerini, kaymakamlarını ve belediye başkanlarını ziyaret etti.

Katıldığı ilçe müftülük toplantılarında katılımcılara hitap eden Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Gür, Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri farklı bir sendikal anlayışla yola çıktığını belirterek “Halka hizmet, Hakk’a hizmettir anlayışı ile yola çıktık. Sendikacılığı kendi değerlerimizle tanıştırma konusunda ısrar ettik. Hilf’ül Fudül erdemliler hareketi referans noktamız oldu. Yola çıktığımız 1998 yılından beri hakikate giden yolun davetçisiyiz ve bu davetimizde kararlı ve ısrarcıyız. Sendikal gücümüz; üye sayımızdan, maddi potansiyelimizden öte boyun eğmeyen irademizden geliyor. Sendikal gücümüzün temelinde, asırlar öncesinde tekemmül etmiş değerlerimiz, inancımız, diğerkâmlığımız var. Daha iyi çalışma şartları için çalışıyoruz. Daha insani çalışma şartları, sosyal haklar için ter akıtıyoruz. İlk günden itibaren doğru olduk, dik durduk.” Şeklinde konuştu.

Vali İpek Ziyaret Edildi

Diyanet-Sen Genel Başkanları Sinop Şube Başkanı İbrahim Tekdemir ile birlikte Sinop Valisi Hasan İpek’i makamında ziyaret ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali İpek, Din görevlilerinin görevlerini en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde olmalarını takdirle karşıladığını ve Diyanet’in çalışmalarını beğendiğini ifade etti.

Diyanet-Sen heyeti ayrıca İl Müftüsü Hayri Çelik ve Gerze, Erfelek, Dikmen, Saraydüzü, Durağan, Boyabat İlçe Müftüleri, Boyabat ve Saraydüzü belediye başkanları ve kaymakamlarını makamlarında ziyaret ederek Diyanet-Sen’in çalışmaları konusunda bilgi verdiler.


Bu haberi 1348 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR