Mehmet Ali Omurca

Mehmet Ali Omurca

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
mehmetaliomurca@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

Sivil İnisiyatifin Öncüsü: Diyanet-Sen


18.12.15, Cuma
İnisiyatif almak için hem farkındalık hem de resmin bütününü görmek gerekir. Resmin tamamını göremeyenlerin inisiyatif kullanması mümkün değildir.

Bu gün Memur-Sen ve Diyanet-Sen’in ortaya koyduğu sendikacılık, ülkesi adına, milleti adına mazlumlar adına inisiyatif kullanmadır. Durumdan vazife çıkarmadır. Ülkemiz vesayet altına alınmaya çalışırken taşın altına ilene koymadır. Neme lazım dememedir. Dünyanın dört bir köşesinde sesini duyuramayan mazlumların mahzunların sesi olmadır. Gazze de ağlayan çocuğun gözlerinden dünyaya bakabilmek, Suriyeli mültecilere, Muhacir kardeşlerimiz olarak gerekli misafirperverliği göstere bilmedir. Mahzuna omuz vermede sınır çizgilerimizi değil gönül zenginliğimizi, medeniyet değerlerimizi kuşanabilme kararlığıdır bizim sendikal anlayışımız.

Anadolu coğrafyası medeniyet havzamızın merkezidir. Memur-Sen ve bağlı sendikalar bilmektedir ki bu topraklar sahip olduğu insani değerlerle, tarihsel birikimiyle bölgesinin lideri, küresel rekabetin öncüsü Türkiye hedefine sivil inisiyatiflerin ve toplumun desteği ile çok daha rahat ilerleyecektir. Bu noktada tarafımız bellidir. Siyaset, milletin takdiriyle, milletin tercihiyle şekillenir. Vesayetin de vesayetçilerin de, ne bugünümüzde ne yarınımızda yeri yoktur. İrademize ket vurmak isteyenleri de, seçtiğimiz idareye vesayet uygulamaya yeltenenleri de biliriz. İrademizin vesayete alınmasına, Türkiye'nin kaosa sürüklenmesine, medeniyetimizle ve değerlerimizle bağımızın sona erdirilmesine izin vermeyiz.

850 bini aşan üye sayısıyla hem genel de hem de hizmet kollarının tamamında yetkili olan Memur-Sen'in kuruluşu fedakarlık hikayeleri ve kararlı mücadelelerle doludur. Kutlu idealler adına başlatılan bu soylu mücadelenin başlangıcından bu yana yaşananları anlatmaya ne satırlar ne sayfalar yeter. Zorlu yollardan geçerek, imkansızlıkları aşarak, sistemin koyduğu barikatları kaldırarak yetkili ve etkili oldu Memur-Sen. İlk yetkiyi alarak Besmele oldu, öncü oldu Diyanet-Sen.

Biz yalnızca ücret sendikacılığı yapmadık yapmıyoruz. Her zaman çok daha geniş düşündük büyük resmi gördük. Bizim, amacımız Yeniden büyük Türkiye hayali doğrultusundaki çalışmalara, medeniyet havzamızdaki kardeşlerimize dünya mazlum ve mahzunlarına her türlü katkıyı sunmaktır.

Bu yüzden Memur-Sen ve bağlı sendikaların başlattığı “Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye, Hedef 1 Milyon Üye” kampanyasını yalnızca üye sayısını biraz daha yükseltme çabası olarak görmüyoruz.

Memur-Sen’in kazanımları 3 milyon 200 bin kamu görevlisini, 1 milyon 900 bin kamu görevlisi emeklisi ve aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan, ekonomik ve sosyal etkileri bakımından 78 milyonu yakından ilgilendiriyor. Bunun yanında evrensel değerler, milli manevi değerler bazında ortaya koyduğu sendikacılıkla, Memur-Sen ve bağlı sendikaların başarısı tüm dünya mazlumlarını da yakından ilgilendiriyor.

Diyanet-Sen bütün bunların bilinciyle sendikacılık yapıyor. Bu değerlerin farkında olan din görevlilerimizde 12 yıldır Diyanet-Sen’i destekliyor. Zirve de tutuyor. Değerli din görevlilerimiz Diyanet-Sen’e üye olmanın yalnızca bir sendikaya üye olmak olmadığını, Diyanet-Sen’in din görevlilerinin vicdanıyla, manevi değerlerimizle hiç ayrı düşmediğini hep gördüler ve yaşadılar. Bu yüzden Diyanet-Sen’in yanındalar ve en büyük destekçisi olmaya devam ediyorlar. Engin ferasetinizden, vefanızdan ve muhabbetinizden dolayı hepinizi yürekten kutluyor, bu kutlu yolculukta daha nice yıllar birlikte yürümek dileği ile hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Bu haberi 2472 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR