Hacı Bayram Gür

Hacı Bayram Gür

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler)
hbayramgur@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

​Önceliğimiz Eğitim


12.05.15, Salı

Önceliğimiz Eğitim

Şube genel kurul seçimleri ile başlayan ve 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz 5. Olağan Genel Kurulumuzla tamamladığımız ve demokrasi şöleni şeklinde geçen seçimlerimizin ardından şube ve genel merkez yönetimlerimiz yenilenerek baharla birlikte yeni bir döneme, yeni başlangıçlara Bismillah dedik.

Bizim yatırımımız insanadır ve insana yapılabilecek en büyük yatırımda şüphesiz eğitimdir. Önümüzdeki dönemde eğitim çalışmaları birinci önceliğimiz olacak.

Bu kapsamda bölge eğitim, toplantıları, başkanlar kurulu toplantıları ve “Diyanet-Sen” akademisi çerçevesinde eğitim programları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çünkü biz çalışanlarımıza bilgiye dayalı bilimin ışığında hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Çünkü biz Din görevlilerini temsil edecek, ne istediğini bilen, özgüveni gelişmiş, iyi eğitim almış sendikacılar yetiştirmek istiyoruz. Çünkü biz bu eğitimleri başarıyla almış arkadaşlarımıza seldikal kadrolarda öncelik vererek bunu bir prensip haline getirmek istiyoruz. Kurulduğu günden beri sendikal manada eğitimin önemini kavramış bir sivil toplum kuruluşu olarak yeni dönemde de önceliğimizin eğitim çalışmaları ve Diyanet-Sen akademisi olacağının bir kez daha altını çiziyorum.

Çünkü biliyoruz ki başarı yalnızca çok çalışmakla elde edilmiyor. Bilgiyle, bilinçle çalışmak gerekiyor. Bununla ilgili küçük bir hikaye paylaşmak istiyorum sizlerle:

Bir gün çok güçlü bir oduncu kereste tüccarından iş istemiş.Ve işe alınmış.İşin hem ödeme hem çalışma koşulları çok iyiymiş. Bu nedenle oduncu elinden geleni yapmaya karar vermiş.

Patronu ona bir balta vermiş ve çalışacağı bölgeyi göstermiş.Oduncu büyük bir gayretle,ilk gün tam 18 ağaç keserek getirmiş. Tebrikler, demiş patron. Çalışmana böyle devam et. Patronun bu söylediklerinden daha motive olan oduncu,ertesi gün çok daha gayretle çalışmış. Ama ancak 15 ağaç kesip getirebilmiş. Bu durumdan biraz mahçup olmuş. Üçüncü gün, bunu telafi edeyim diye gayret etmiş. Ama sadece 10 ağaç kesip getirebilmiş. Her geçen gün kesebildiği ağaç sayısı git gide daha da azalmaya başlamış. Gücümde ve kuvvetimde azalma oluyor, diye düşünmüş oduncu. Ve patronuna giderek özür dilemiş. Çok çalıştığını, fakat kestiği ağaç sayısının giderek azaldığını söylemiş. Bunun nedenini de tam olarak çözemediğini ifade etmiş.

Patronu:En son baltayı ne zaman biledin?diye sormuş. -Bilemek mi!?diye cevap vermiş oduncu. Odun kesmekle o kadar meşguldum ki, baltayı bilemek hiç aklıma gelmedi.

Evet bazen işlerimize o kadar dalıyoruz ki, arada bir durup baltanın bilenmesi gerektiğini düşünemiyoruz.

Sendikamızın eğitim çalışmaları baltamızı yeniden bilemektir. Sendikacılığı, yaptığımız işi bilerek yapmak lazım. Bu işi bir şeyler üreterek yapmak lazım. Bir şeyler üretmeyenler başkalarının ürettiklerini tüketirler ve onlara bağlı kalırlar. Biz kendi değerlerimizden yola çıkarak kadim medeniyetimizin bize gösterdiği yolda yeni söylemler, yeni kavramlar, yeni ifadeler, yeni yöntemler kullanarak yolumuza devam edeceğiz. Kısaca biz farkımızı her alanda göstereceğiz.

Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilkeli ve güçlü sendikacılık hedefinde birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz hizmet kolumuzda kötünün iyisi olmak değil Türkiye’nin en iyi sivil toplum örgütü ve Diyanet ve Vakıf görevlileri hizmet kolunda en iyi hizmeti ortaya koymayı hedefliyoruz.

Bu haberi 2813 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR